czwartek, 4 grudnia 2014

(NIE)ZNANE OBLICZA BIELI

Cykl: KOLORY WE WNĘTRZACH

Chciałabym w ramach cyklu publikować posty dotyczące inspiracji kolorystycznych wnętrz. Podpowiem Wam jak i z czym łączyć poszczególne kolory, czego unikać. Mam nadzieję, że zawarte tu informacje będą dla Was przydatne i z nich skorzystacie. Jeśli macie propozycje jaki kolor powinien być następny - piszcie! Zapraszam!

KRÓLOWA KOLORÓW - BIEL

Ten temat na przestrzeni kilku lat był już poruszany przez wiele czasopism i blogerów. Według mnie jest on wart przypomnienia chociażby ze względu na to, że biel jest ponadczasowa! Bez względu na to, jaka aktualnie panuje moda, biel zawsze stanowi idealną bazę i tylko od nas zależy, jaki nadamy charakter naszemu wnętrzu. Czy będzie ono pastelowo-romantyczne czy kontrastowe i odważne, zależy od tego, jakie zostaną dobrane dodatki i kolory towarzyszące.


Na początek kilka faktów:
 • zastosowanie bieli optycznie powiększa pomieszczenie i je rozjaśnia;
 • ważny jest wybór tonacji bieli, gdy zdecydujemy się na odcień szarości, niebieskości uzyskamy efekt chłodu (sprawdzi się w pomieszczeniach dobrze doświetlonych światłem naturalnym), natomiast, gdy użyjemy bieli w odcieniu beżu, żółci nasze pomieszczenie stanie się cieplejsze i przytulniejsze (polecane w pomieszczeniach słabo doświetlonych światłem naturalnym - od strony północnej);
 • pomaga wyeksponować ważna dla nas rzecz, np. obraz, starą bogato zdobioną komodę, sofę - stanowi dla nich neutralne tło;
 • pięknie współgra z materiałami naturalnymi jak drewno czy kamień, ale i również z betonem czy kolorowymi tkaninami;
Poniżej  chciałam  Wam  zaprezentować  dwa  zdjęcia  z  realizacji  zaprzyjaźnionej pracowni. Są one idealnym przykładem połączenia bieli z jednym, silnym akcentem kolorystycznym - w tym wypadku czerwienią.
Biel we wnętrzach, kolory we wnętrzach

Biel we wnętrzach, kolory we wnętrzach

Chciałabym  Wam  przybliżyć  teraz  dwie aranżacje  kolorystyczne z  szerokiego  wachlarza możliwości.

Jako pierwsza - BIEL W ODSŁONIE PRZYTULNEJ, PASTELOWEJ I WŁOCHATEJ

Pastelowe kolory uzupełniające stosujemy, gdy chcemy uzyskać wnętrze subtelne, przyjazne, przepełnione atmosferą spokoju. Bardzo ważne jest przy aranżacji takich wnętrz, aby nie "przesłodzić". Warto zatem trzymać się kilku wypracowanych zasad:
 1. Biel to baza - pastele zastosuj tylko w dodatkach (np. poduszki, narzuta, abażur do lampy, świeczki, dywan, itp..);
 2. Aby nie stworzyć przesłodkiej cukierkowej krainy ogranicz liczbę kolorów do czterech - biel + trzy pastelowe kolory;
 3. Unikaj agresywnych wzorów (chyba, że masz idealne wyczucie, wtedy ten punkt Cię nie dotyczy) - jeśli wnętrze ma być spójne postaw na delikatne motywy;
 4. Nie bój się puchatych i włochatych dodatków!

Biel we wnętrzach, kolory we wnętrzach


I jeszcze jeden przykład jak NIE należy dobierać kolorów. Jak pisałam wcześniej zbyt duża ilość barw spowoduje, że nasze wnętrze będzie przesłodzone.

Jako druga - BIEL W ODSŁONIE NOWOCZESNEJ, ODWAŻNEJ I ELEGANCKIEJ

Biel w połączeniu z czernią stanowi doskonałą bazę do stworzenia wnętrza bardzo efektywnego i indywidualnego, a przy tym nie wymaga dużych nakładów finansowych. Działając na zasadzie kontrastu możemy, trzymając się paru prostych zasad stworzyć bardzo udaną aranżację:

 1. Pamiętaj, że tylko jedna barwa może dominować - jeśli chcemy mieć pomieszczenie jasne i optycznie większe, zastosujmy biel jako barwę wiodącą, czerń będzie tylko jej uzupełnieniem;
 2. Wzory - pamiętajmy, że we wszystkim trzeba zachować umiar! Wzorzyste dodatki w szachownicę, pepitkę itp., są jak najbardziej mile widziane, ale należy uważać, aby wnętrze nie stało się zbyt męczące dla oczu, wtedy przebywanie w nim będzie powodowało zmęczenie;
 3. Trzeci kolor - aranżacja biało czarnych wnętrz wymaga dużej konsekwencji i dyscypliny kolorystycznej, bardzo łatwo zaburzyć efekt końcowy zbyt dużą ilością kolorów. Postawmy na maksymalnie dwa dodatkowe kolory, które będą stanowiły  około 10% powierzchni. Najlepiej aby pojawiały się głównie w postaci dodatków.

Mam nadzieję, że informacje tu zawarte przekazałam w sposób czytelny i jasny. Jest to mój pierwszy post, więc wszelkie uwagi co do formy są mile widziane:)

Pozdrawiam Was serdecznie

2 komentarze:

 1. Wnętrza czarno białe są bardzo spokojne i ładne. Uwielbiam ten klimat :) Witaj w świecie blogosfery:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, prostymi zabiegami możemy stworzyć bardzo stylowe wnętrze. Dziękuję za powitanie:) Pozdrawiam!

   Usuń